Czym różni się filc uszczelkowy od polerskiego?

list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 205

Filc to materiał o strukturze zbudowanej z naturalnych włókien, które łączy się w procesie mechanicznym, chemicznym i fizycznym. Ma szerokie zastosowanie niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Można go podzielić na kilka podstawowych rodzajów, które z kolei mają swoje podgatunki. W tym tekście przeczytasz, czym jest filc uszczelkowy, a czym filc polerski.

Charakterystyka filcu technicznego

Oba te rodzaje są podgatunkami filcu technicznego, którego wykorzystuje się m.in. w przemyśle obuwniczym, meblarskim, a także w budownictwie. Czasem do filcu dodaje się niewielką ilość włókien poliestrowych, wiskozowych lub bawełnianych, by wzmocnić jego odporność na określone warunki techniczne, jak obróbka, zgniatanie, rozciąganie czy działanie temperatur. Wykonuje się z niego m.in.:

- kształtki,

- pierścienie,

- pasy, uszczelki,

- krążki polerskie,

- korki,

- podkładki,

- uszczelki.

Filc techniczny produkuje się w kilku odmianach, które różnią się gęstością, sprężystością i zastosowaniem.

Zestawienie filcu uszczelkowego i polerskiego

Filc uszczelkowy ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne. Posiada także wysoką zdolność do absorbowania wody i małych cząstek, dzięki czemu sprawdza się jako szczeliwo. Elastyczne właściwości włókien sprawiają, że z filcu uszczelkowego produkuje się podkładki, taśmy i uszczelki pełniące funkcje uszczelnień amortyzatorów czy wypełnień wibroizolacyjnych. Prężna struktura włókiennicza doskonale tłumi wibracje, a także zapobiega dostawaniu się wody i ulatniania ciepła. Filcu uszczelkowego używa się m.in. w gazownictwie, budownictwie, hutnictwie przemyśle samochodowym, maszynowym i szklarskim.

Filc polerski jest twardy, sztywny i charakteryzuje się dużą gęstością. Ma także wysokie właściwości ścierne. Dzięki temu doskonale nadaje się do polerowania i usuwania rys z wybranych powierzchni. Filc polerski występuje w różnych formach, głównie w postaci płyt i krążków polerskich, za pomocą których można wygładzać lub wstępnie polerować powierzchnie:

- stalowe,

- drewniane,

- metalowe,

- szklane,

- marmurowe,

- z tworzyw sztucznych.

Porowatość filcu bardzo dobrze pochłania pył, sadze i inne niepożądane cząsteczki. Kształtki filcowe nasycone odpowiednimi środkami do smarowania używa się do nakładania smarów i olejów na różnego rodzaju elementy.

 

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień