Filc do zadań specjalnych. Właściwości i zastosowanie filcu technicznego

list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 76

Wyroby włókiennicze są dość często wykorzystywane do różnych zastosowań przemysłowych. Przykładem takiego materiału włókienniczego jest filc techniczny, który doceniany jest przede wszystkim za swoje właściwości termo- i dźwiękoizolacyjne.

Specyfika filcu technicznego

Filc techniczny to bardzo użyteczny materiał, który znajduje wiele zastosowań. Cechuje się wyjątkową wytrzymałością, zdolnością pochłaniania wilgoci oraz właściwościami izolacyjnymi.

Filc to wyrób włókienniczy, który powstaje w procesie spilśniania. Polega on na obróbce termicznej i mechanicznej włókien, w tym moczeniu i ugniataniu, dzięki czemu uzyskują one zbitą i gęstą strukturę. W rezultacie otrzymujemy produkt, który jest odporny na rozciąganie, zginanie i wysokie temperatury (nie topi się w wysokich temperaturach).

Filc techniczny znacznie różni się od tego, z jakim mamy najczęściej do czynienia, czyli dekoracyjnym. Jest znacznie grubszy, występuje w odcieniu szarości, ale przede wszystkim wykazuje znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe. Jak już zostało wspomniane, cechuje się wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi: skutecznie pochłania dźwięki oraz tłumi wibracje.

Filc techniczny produkowany jest w trzech różnych odmianach, a każda z nich wyróżnia się nieco innymi parametrami wytrzymałościowymi, takimi jak gęstość czy sprężystość. Dzięki temu można dobrać materiał o cechach odpowiadających jego późniejszemu przeznaczeniu. Do głównych rodzajów tego wyrobu zaliczamy filc techniczny wełniany i filc polerski.

Przykłady zastosowania filcu technicznego w przemyśle

Filc to jeden z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych wyrobów włókienniczych. Znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak m.in.:

  • branża budowlana - wykorzystywane są właściwości izolacyjne filcu technicznego. Służy jako materiał do tworzenia izolacji dźwiękowych i uszczelek;
  • przemysł maszynowy - filc służy do uszczelnień technicznych maszyn i urządzeń;
  • branża obuwnicza - wykorzystywany jest do różnych zastosowań. Najczęściej służy do wykonywania wkładek do butów, które dobrze zabezpieczają przed chłodem i wilgocią;
  • branża militarna - znajduje szerokie zastosowanie. Służy m.in. jako wyściółka do hełmów czy osłony do bezpiecznego transportu broni;
  • branża tekstylna - służy jako materiał do tworzenia wykrojów.

Jedna z odmian filcu technicznego, filc polerski, służy do produkcji tarcz polerskich. Wykorzystywany jest również jako materiał do nakładek na urządzenia polerskie i szczotki. Można nim polerować zarówno metale, jak i tworzywa sztuczne.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień