Jaką taśmę termoizolacyjną wybrać? 

list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 194

Termoizolacja, jak sama nazwa wskazuje, to izolowanie ciepła. Specjalistyczne taśmy termoizolacyjne służą do owijania i ochrony wybranych elementów przed wymianą energii z otoczeniem. Jest to materiał izolacyjny w formie samoprzylepnych taśm o różnej szerokości charakteryzujący się małą przewodnością cieplną. Taśmy tego typu mogą pracować w bardzo trudnym i wymagającym otoczeniu, w którym inne materiały nie poradziłyby sobie. Są stworzone do pracy w wysokiej temperaturze (sięgającej nawet do 1200°C), są również niepalne, odporne na działanie kwasów i zasad, elastyczne, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, rozwarstwienia i wibracje, a także niskokurczliwe. 

Podstawowe rodzaje taśm termoizolacyjnych i ich zastosowania

Taśmy termoizolacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów. W naszym sklepie odnajdą Państwo taśmy szklane i ceramiczne. Oto czym się charakteryzują:

1. Taśmy szklane 

Taśmy szklane są wyprodukowane z przędzy szklanej, najczęściej w kolorze białym. Powstają z mieszanki piasku kwarcowego, węglanów sodu i wapnia oraz topników. Materiał ten jest poddawany dodatkowej preparacji powierzchniowej, dzięki której staje się odporny na działanie wysokiej temperatury, niepalny, niewydzielający gazów, wytrzymały i odporny na działanie różnych środków ściernych oraz środków chemicznych. Charakteryzują się odpornością na temperaturę sięgającą do 500°C, jeżeli pracują w trybie ciągłym. Jeśli ich praca ma charakter chwilowy, wytrzymują działanie temperatury sięgającej aż 650°C. Można je stosować jako izolację cieplno-termiczną na rurach parowych (np. przy płaszczu z blachy), w instalacjach wysokotemperaturowych, w rurociągach z parą albo przy konstrukcjach wsporczych. Ich zastosowane jest o wiele szersze, ponieważ mogą pracować w każdym środowisku, gdzie występuje wysoka temperatura.

2. Taśmy ceramiczne
Termoizolacyjne taśmy ceramiczne powstają z przędzy ceramicznej. Najczęściej z przędzy kaolinowej lub glinokrzemianowej. Przędza ta przędziona jest z wybranych włókien na nośniku szklanym. Często stosuje się niewielki dodatek włókien bawełnianych (maksymalnie do 18%). Niektóre taśmy ceramiczne są dodatkowo zbrojone drucikiem wykonanym ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Dzięki swojej budowie są one świetnym izolatorem termicznym i elektrycznym. Są odporne na działanie wysokiej temperatury, ciekłego aluminium i cynku. Wykorzystuje się je do wykonywania izolacji elementów narażonych na wysoką temperaturę, instalacji wysokotemperaturowych, instalacji parowych, a także izolacji termicznej kabli, przewodów i węży.

 

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień