Konserwacja uszczelek gumowych w samochodzie krok po kroku

list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 14

Uszczelki gumowe są powszechnie stosowane w samochodach. Mamy z nimi do czynienia przy wszystkich drzwiach oraz w bagażniku. To one sprawiają, że drzwi są szczelne i solidnie się domykają. Chronią nasz pojazd przed wilgocią, a nasze uszy przed szumem pędu wiatru podczas jazdy. Wielu kierowców zapomina jak istotną rolę odgrywają w samochodzie i bagatelizując ich znaczenie, nie dba o ich właściwe czyszczenie oraz konserwację. O samochodowe uszczelki gumowe powinno się dbać przez cały rok. Niewłaściwie pielęgnowane stosunkowo szybko zaczynają sztywnieć, pękać i łuszczyć się – jest to widoczne szczególnie jesienią i zimą. Oto kilka naszych porad dotyczących dbania o gumowe uszczelki w autach.

1. Czyszczenie
Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni uszczelek. Można do tego użyć preparatów do czyszczenia środka samochodu (np. coś w typie APC Interior Cleaner), świetnie sprawdzą się wszelki środki do czyszczenia plastiku samochodowego, a w przypadkach silnych zabrudzeń można zastosować środki do czyszczenia gumowych opon. Do czyszczenia polecamy pędzle z twardym włosiem oraz specjalne szczoteczki, które umożliwią nam dostanie się do każdego zakamarka uszczelek.


2. Zebranie brudu
Po czyszczeniu środkami chemicznymi należy wszystkie uszczelki przetrzeć zwilżoną mikrofibrą, a następnie jeszcze raz drugą, suchą szmatką z mikrofibry.


3. Zabezpieczanie
Na czyste i suche uszczelki należy nanieść specjalne produkty konserwujące gumę. Do wyboru mamy preparaty w sprayu albo w sztyfcie. Produkty w sztyfcie pozwalają na większą precyzję nanoszenia i mniejsze zabrudzenia karoserii. Na rynku znajdziemy dużo dedykowanych specjalnie uszczelkom preparatów, ale można do tego celu spokojnie użyć każdego rodzaju dressingu do plastiku, bo te produkty nadają się także do pielęgnacji gumy.


Dzięki takiej pielęgnacji nasze uszczelki staną się bardziej elastyczne, ciemniejsze, satynowe, odżywione, przyjemniejsze w dotyku i zabezpieczone. Warto jest konserwować uszczelki w samochodzie zawsze, kiedy gruntownie go sprzątamy – zapewni to im dłuższą żywotność, a nam większy komfort korzystania z pojazdu.

 

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień