Rodzaje uszczelek

list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 66

Uszczelki to niewielkie, wykonane z różnych materiałów elementy, które umieszcza się na łączeniach innych elementów.  Są niezwykle praktyczne, służą do uszczelniania armatury, a także zabezpieczają części urządzeń przed dostaniem się do nich substancji ciekłych. Mogą również służyć do izolacji ciepła wewnątrz pomieszczeń. W zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane, mają inne właściwości i zastosowanie.

·         Uszczelki do szyb i okien – występują w formie gumowych profilów lub samoprzylepnych uszczelek. Wykonane są najczęściej z termoplastycznego elastometru lub kauczuku etylenowo-propylenowego. Są dźwiękoszczelne, wodoszczelne oraz odporne na warunki atmosferyczne. Tego rodzaju uszczelki przeznaczoną  są zarówno do okien drewnianych, jak i okien wykonanych z PCV.

·         Uszczelki krawędziowe – służą do wykończeń blach lub innych ostrych elementów, dzięki czemu obróbki metalu nie jest wymagana. Dostępne są uszczelki kątowniki, typu H, zderzaki, odboje oraz obejmy rynnowe.

·         Uszczelki drzwi – przeznaczone są do różnego rodzaju drzwi; chłodni samochodowych, drzwi roletowych, drzwi garażowych, naczep saun i innych. Dzielimy je na uszczelki górne, dolne, boczne, wsuwane, wpinane i zaciskowe. Rodzajem uszczelek drzwiowych są także uszczelki szczotkowe. Przeznaczone są one do drzwi i bram garażowych. Chronią przed hałasem, przeciągami, brudem i kurzem.

·         Uszczelki meblowe – wykonane z miękkiego i transparentnego tworzywa świetnie sprawdzają się w aluminiowych profilach mebli kuchennych oraz przy montażu luster w szafach o przesuwnych drzwiach.

Bez uszczelki ani rusz

Brak uszczelki może powodować przeciekanie, przeciąg, ryzyko wystąpienia obrażeń ciała, a także prowadzić do awarii sprzętów lub instalacji. Wiele uszczelek montowanych jest fabrycznie, np. w samochodach lub oknach. Jeśli zachodzi taka konieczność, można je wymieniać. W gospodarstwie domowym najpopularniejsze z nich to uszczelki gumowe. Są odporne na działanie wody, cechuje je termoizolacyjność, dźwiękoszczelność oraz elastyczność.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień