Węże stosowane do gaśnic

list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 65

Straż pożarna do swojej pracy w walce z ogniem opiera się na rozwiązaniach hydraulicznych. Sprzęt, w który jest wyposażona, z racji niebezpieczeństwa, na jakie straż pożarna jest narażona, musi być sprzętem najwyższej klasy i jakości. Od tego zależy bowiem powodzenie akcji i ograniczenie strat. Sprzęt hydrauliczny to jednak nie wszystko. Bardzo istotnym elementem wyposażenia pożarniczego są również węże do gaśnic, które powinny cechować się najlepszą jakością wykonania. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jak wygląda specyfikacja najczęściej wykorzystywanych węży pożarniczych.

Rodzaje węży pożarniczych

·         Węże pożarnicze ssawne są najbardziej powszechnymi. Wyróżniamy trzy rodzaje węży ssawnych: o średnicy 75 mm, 110 mm oraz 150 mm. Najczęściej wykorzystywanymi są te o średnicy 110 mm. Zbudowane są z dwóch warstw gumy, a pomiędzy nimi umieszczona jest stalowa spirala. Ich działanie polega na przetłaczaniu wody ze zbiornika wodnego lub innego  źródła wody, a następnie poprzez wąż ssawny woda kierowana jest w miejsce ognia.

·         Węże pożarnicze tłoczne służą do tłoczenia wody lub innego środka gaśniczego z motopompy do prądownicy lub dyszy, która odpowiada za formowanie strumienia gaśniczego o odpowiednim ciśnieniu i prędkości. Tego rodzaju węże posiadają dwie warstwy. Zewnętrzna wykonana jest najczęściej z przędzy poliestrowej, natomiast wewnętrzna, która pełni funkcję izolacyjną, wykonana jest z PCV, gumy lub żywicy termoutwardzalnej. Ich standardowa długość wynosi 15 i 20 metrów.

·         Węże pożarnicze półsztywne są elementem hydrantów wewnętrznych. Ich średnica wynosi 25 i 30 mm. Wąż zwinięty jest na tzw. zwijadło, które można rozwinąć, gdy zachodzi konieczność użycia węża. Jego zakończenie stanowi specjalna prowadnica, która formuje strumień wody podczas gaszenia pożaru.

Należy pamiętać, że od stanu węża pożarniczego zależy powodzenia całej akcji gaśniczej. Dlatego bardzo ważne jest, by wszelkiego rodzaju węże pożarnicze poddawane były próbom i testom zgodnie z przepisami prawa polskiego.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień